
Stan wojenny w ZSO Wydminy
Kolejną akcją zaplanowaną przez nas było upamiętnienie 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Czym był stan wojenny, mogliśmy doświadczyć w ubiegłorocznym happeningu, kiedy to 13 grudnia w całej szkole zapanowała smutna i przygnębiająca rzeczywistość - szarzyzna otoczenia, puste półki w sklepiku, punkty z kartkami i przepustkami oraz krążący po korytarzach zomowcy.
W tym roku szkolnym przypomnieliśmy o rocznicy stanu wojennego poprzez wykonanie na dziedzińcu ogromnego napisu „Stan wojenny – pamiętamy!”, a w auli szkolnej młodzież miała okazję obejrzeć przygotowaną przez nas prezentację multimedialną poświęconą szczególnej postaci tamtego czasu - Grzegorzowi Przemykowi.
Grzegorz Przemyk był maturzystą, synem Barbary Sadowskiej, niepokornej poetki, działaczki podziemia niepodległościowego .
Po zdaniu pisemnej matury, wraz z przyjaciółmi, wieczorem udał się na plac Zamkowy w Warszawie, skąd został zabrany na komisariat i skatowany do nieprzytomności. Po kilku dniach chłopiec zmarł w wyniku ciężkich urazów jamy brzusznej. Miał zaledwie 19 lat.
Aby oddać hołd takim ludziom jak Grzegorz, niewinnie prześladowanym, mordowanym w stanie wojennym, wzięliśmy udział w corocznej akcji organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej
„Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” polega ona na upamiętnieniu ofiar stanu wojennego poprzez zapalenie 13 grudnia o 19.30 symbolicznej świecy w oknach domów.








