
Dzień Żołnierzy Niezłomnych
w ZSO Wydminy
1 marca uczniowie klas 2B i 2C, realizujący projekt „Szkoła patriotyzmu” brali udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Obchody rozpoczęły się od pokazu prezentacji multimedialnej ukazującej losy zapomnianych przez historię partyzantów. Święto zakończyła Msza św. w kościele Chrystusa Zbawiciela w Wydminach oraz krótka uroczystość przy pomniku „Żołnierzy Wyklętych”.
Opowieść o „Żołnierzach Wyklętych” z gminą Wydminy w tle
Akcję związaną z Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” rozpoczęliśmy tydzień wcześniej przed oficjalnymi obchodami od wyświetlenia przygotowanej przez nas prezentacji multimedialnej wprowadzającej w tę tematykę. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, kim byli ci żołnierze, dlaczego ich tak nazwano, poznali także w skróconej formie życiorysy niektórych z nich oraz związek oddziałów III Brygady Wileńskiej NWZ z gminą Wydminy. Na zakończenie spotkania zwróciliśmy się do zgromadzonej młodzieży z apelem, aby 1 marca przyniosła ze sobą biało-czerwone opaski. W ten sposób upamiętnimy to święto i oddamy hołd Niezłomnym.
![]() | ![]() |
---|
Akcja „Wilczym tropem z biało-czerwoną opaską”
Na 1 marca udekorowaliśmy szkołę w symbole związane z żołnierzami niezłomnymi. Były to plakaty przedstawiające m.in. wilki – bo tak ci ludzie zostali nazwani. Przygotowaliśmy również gazetkę okolicznościową związaną z tym świętem. Na terenie szkoły roznosiliśmy także opaski. Okazało się, że nasze działania odniosły wielki sukces. Tego dnia bardzo wielu uczniów i tych najmłodszych, na ramieniu miało narodowe barwy.
![]() | ![]() |
---|---|
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
Poznajemy Witolda Pileckiego – jednego z najdzielniejszych Polaków
Tego samego dnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Wydminach wyświetlony został film „Pilecki” w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego. Starsi uczniowie ZSO mieli możliwość obejrzenia dokumentu opowiadającego historię rotmistrza Pileckiego – jednego z największych polskich bohaterów, o którym niewiele osób słyszało, bo został przez władze PRL „wyklęty”. Zdecydowanej większości osób bardzo spodobała się ta nietypowa lekcja historii.

Msza za bohaterów
W południe w kościele pw. Chrystusa Zbawiciela odprawiona została Msza św. poświęcona Żołnierzom Niezłomnym, w której uczestniczyło Gimnazjum i LO. Krótki, ale bardzo wzruszający program artystyczny zaprezentowali uczniowie ze szkoły w Gawlikach Wielkich. Na zakończenie obchodów pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych, który znajduje się niedaleko kościoła, przedstawiciele władz, „ żołnierzy wyklętych” i naszej szkoły złożyli kwiaty.
Myślę, że te obchody dostarczyły nam, młodym ludziom, wiedzy i refleksji na temat naszej najnowszej, jakże trudnej i tragicznej historii oraz wzmocniły poczucie świadomości narodowej.
Julia Smoleń kl. 2B